Після тривалої паузи Untitled повертається зі своїм щорічним списком фотокниг, що були видані протягом 2024 року. Опитавши фотографів, кураторів, видавців, книгарів та інших експертів, пов'язаних з видавництвом фотокниг в Україні ми отримали дуже суб’єктивний список з 10 українських фотокниг.
13 історій війни
Цифровий візуальний архів Ukrainian Warchive у 2024 році випустив фотокнижку "13 історій війни". Вона об’єднує візуальні есеї, створені українськими фотографами під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Зібрані в книзі історії виходять за межі традиційних для ЗМІ форматів та пропонують погляд на війну через особистий досвід авторів та авторок, серед яких: Євген Малолєтка, Дмитро Козацький, Саша Курмаз, Юлія Кочетова, Яна Кононова, Єлизавета Букреєва, Роман Пашковський, Олена Гром, Сергій Полежака, Олександр Глядєлов, Оля Коваль, В’ячеслав Ратинський та Роман Бордун.
Маланка
Єлена Ємчук
Фотокнига "Маланка" стала шостою фотокнигою україно-американської фотографки Єлени Ємчук. Як і всі її твори, "Маланка" особиста, жіночна, сюрреалістична, оточена певною магією. Однойменне свято — фольклорний обряд, який відзначають на Західній України на старий Новий рік за юліанським календарем. У 2019 та 2020 роках Єлена Ємчук відвідала Красноїльськ, щоб сфотографувати місцеве традиційне костюмоване святкування. Книга була видана швейцарським видавництвом Edition Patrick Frey.
Behind Blue Eyes
Ця книга — збірка наївних фотографій, зроблених дітьми на одноразові плівкові камери в прифронтових та деокупованих селах України протягом 2022–2024 років, доповнена історіями, роздумами та пережитим досвідом із експедицій на Півночі, Півдні та Сході країни авторами проєкту.
District
Владислав Андрієвський
Дебютна фотокнига "District" молодого українського фотографа Владислава Андрієвського, а також перша книжка для українського видавництва Syntax. Книжка, сформована з двох частин: фото серії від Владислава Андрієвського та текстового есею “Принц власної звички” Ольги Павленко.
Чипси: Українські наївні мозаїки 1950–90
Євген Нікіфоров
Фотокнига "Чипси: Українські наївні мозаїки, 1950–90" українського фотографа Євгена Нікіфорова та історикині мистецтва Поліни Байцим, що була видана видавництвом ist publishing, документує зникоме явище на периферії мистецтва та суспільного життя. Архів, зібраний протягом 2013–2023 років, задуманий як книжка у 2019-му, представляє мозаїки невідомих авторок і авторів у стані їхнього напіврозпаду — коли ті вже втратили первинне сяйво, руйнуються або йдуть у нижні шари фасадів і міських панорам. Наївні мозаїки часто є буденним тлом для місцевих мешканців або ж незручним і проблематичним матеріалом у процесах трансформації публічних просторів. У книжці вони опиняються в фокусі уваги як явище, що порушує питання про пам’ять і простір, минуле й теперішнє, самовираження й наслідування, а також фіксує крихкість монументального, що, наче чипси, врешті-решт стало крихтою на дні пачки.
How we walk through the fire
Два роки повномасштабної війни світлинах українських фотографів зібрані у фотокнизі "How we walk through the fire" видані The Ukrainians Media. 190 документальних кадрів від майже 40 фотографів, зроблених у період від лютого 2022 по лютий 2024 року.
Epitome
Вік Бакін
Фотокнижка "Epitome" — це особиста візуальна подорож українського фотографа Віка Бакіна. Вона складається з фотографій, знятих у зруйнованих війною місцях, які він відвідував протягом двох років у 2022 та 2023, та фотографій, надрукованих з його персонального архіву попередніх років. Процес створення відбитків розміром з долоню став для автора медитацією, бажанням знайти особистий баланс і споглядальним пошуком сенсу у реальності війни.
Living the War Vol. 2
Children during the Russian war against Ukraine
Англомовне видання «Living the war» — це книжка про життя під час російсько-української війни. Його другий том присвячений досвіду дітей під час російського військового вторгнення. Через вісім особистих історій вона розкриває виклики, горе та прагнення молодих людей віком від 10 до 18 років. Книга допомагає зрозуміти масштаб подій і контекст життя дітей під час війни. До нього входить серія інтерв’ю та колекція фотоісторій про вплив війни на життя дітей. В книзі представлені малюнки, створені дітьми під час війни, як відображення пережитого. А також фотографії шести українських фотографів.
Mise en Abyme
Єлена Ємчук
Фотокнижка "Mise en Abyme" народилась в результаті співпраці між україно-американською фотографкою Оленою Ємчук і співзасновниками видавництва Départ Pour l'Image Лукою Реффо та Франческою Тодде. Якщо попередня книга Єлени Ємчук «УYY, Україна» постала як мрія у зворотній подорожі від сьогодення до молодості, то Mise en Abyme продовжується у формі фантомного відображення погляду в безодню уяви. Оригінальний наратив – послідовність потоку свідомості – переписується шляхом монтажу залишкових зображень друкарських проб, збільшень, картин і фотографій. Процес, що лежить в основі книги, пропонує нескінченні та різні версії, які в ідеалі могли б повторюватися нескінченно.
Луганськ 1994 — 1998
Олександр Чекменьов
Фотокнига "Луганськ 1994 - 1998" українського документального фотографа Олександра Чекменьова, створена з його архіву сформованого у 90-х роках коли він жив в Луганську. Для нового покоління українців Луганськ – це окупована територія, на якій неможливо побувати особисто і побачити на власні очі. Для біженців з Луганська місто завмерло насамперед у спогадах про останні передвоєнні роки й місяці. 1990-ті ніби вкриті туманом. Фотокнига була видана в листопаді 2024 року італійським видавництвом 89books.
Цей список є суб'єктивним й ні в якому разі не є рейтингом. Фотокнижки представлені в списку у довільному порядку. Список, на жаль, не включає усі фотокниги, що вийшли в Україні цього року та не включає фотокнижки про Україну іноземних фотографів. Вітаємо авторів та усіх причетних з виходом у світ чудових фотокниг!
Comments